הרצאת חוזקות

החוזקות כבסיס להתפתחות אישית ומקצועית – הרצאה מתחום הפסיכולוגיה החיובית

מהו מרחב ההתפתחות המשמעותי ביותר של האדם – חיזוק חוזקותיו או תיקון חולשותיו?

זוהי שאלה מעניינת המציבה אתגר בפני שומעיה. חלקם טוענים שמרחב ההתפתחות המשמעותי ביותר הוא זיהוי החולשות וטיפול בהם, חלקם האחר מצדד בהנחה שיש חשיבות וכדאיות להתמקד בחוזקות והקבוצה השלישית שואלת – למה "או או" אם אפשר "גם וגם ?"

המסר המרכזי בהרצאה מבוסס על האיזון בין השניים עם דגש על חיזוק החוזקות והעמקת המודעות והידע בהם. הסיבה – כל החיים חונכנו לטפל בחולשותינו, על ידי הורינו, מורינו, מנהלינו וכל הרוצים בטובתנו. באמת שכולם רוצים בטובתנו, אך גם הם גדלו בעידן בו ההצלחה האמיתית הייתה להתמקד בחולשה.

המהפכה בתפיסה החלה עם התפתחותה של הפסיכולוגיה החיובית שנוסדה על ידי פרופסור זליגמן ב 1998 במטרה למנוע התפשטות הדיכאון והחרדה בקרב צעירים בעולם.

הפסיכולוגיה החיובית התפתחה כ"טיפת חלב" של האדם וייעודה המרכזי הוא לאפשר לאנשים ליצר חוסן נפשי, לצמוח ולהתפתח לרמה גבוהה יותר של יישום יכולותיהם האישיות והמקצועיות. הפסיכולוגיה החיובית מציעה כלים שיאפשרו לאדם לחוות יותר רגעים של סיפוק ומשמעות בחיים, המתורגמים לתחושה של אושר.

הפסיכולוגיה החיובית, הקרויה בפי מספר חוקרים גם פסיכולוגיית המשאבים, מתבססת על ההנחה שהחזקות של הפרט מהווים את משאביו הקבועים וכמו באיכות הסביבה גם על האדם יש לשמור על קיימות משאביו הטבעיים, להתמקד בהם ולצמוח מהם.

התפיסה ההישרדותית על פיה העולם מסוכן ובכדי לשרוד בו צריך להתמקד בהימנעות מטעויות, יצרה בקרב רב בני האדם את חוסר תשומת הלב לחזקותיהם אלא להיערכות לסכנה וההתמקדות בה.

בעבר, העולם עסק בהישרדות ומאז, התמורות שחלו הן אדירות והפרדיגמות של העבר כבר אינן רלבנטיות להווה. בהרצאה תתקיים סקירה של העידנים מלפני 120 שנה ועד היום שיאירו על ההתפתחות המשמעותית בכל תחומי החיים ובתפיסות המובילות אליהן.

פסיכולוגיית המשאבים טוענת שהחזקות של האדם הן המגדלור שלו ועל כן יש לייחס להם משמעות ולהתמקד בהן. אחת ההשלכות המרכזיות של ההתמקדות בחזקות והבאתם לידי ביטוי היא תחושה של סיפוק ואושר.

גישת החוזקות המהוה את העוגן של ענף הפסיכולוגיה החיובית, מציעה מגוון כלים לזיהוי החוזקות האישיות של האדם ושל ארגונים כבסיס ראשוני להתפתחות איכותית ומימוש עצמי משמעותי. בהרצאה, נבחן את הפרדיגמות הבסיסיות אודות החוזקות והחולשות שלנו, נייצר נקודת מבט נוספת הלקוחה מגישת החוזקות ונסיים במתן כלים ליישום חוזקותינו בחיים האישיים והמקצועיים.

ההרצאה הינה חווייתית, מהנה ומעוררת מחשבה, המשתפת את הקהל ומאפשרת לו לחולל שינוי מהותי.

אהבתם? שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin